Vystavovatelia 4. ročníka Vínšpacírky

Éós Wine Dvory

Vinohradnícke a vinárske družstvo Dvory nad Žitavou z Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti – Strekovský vinohradnícky rajón, v súčasnosti obhospodaruje 145 hektárov vlastných vinohradov. Vo svojej práci sa sústredia na výrobu kvalitných odrodových vín, kde základnou podmienkou je dopestovanie zdravého a kvalitného hrozna. Pestovanie hrozna je pod kontrolou integrovanej produkcie, ktorá je zárukou kvality a ekologického pestovania hrozna, čo sa hlavne prejaví v kvalite vyrábaného vína a vplyvu vinohradníctva na životné prostredie. Z bielych odrôd sa družstvo špecializuje na dopestovanie odrôd Devín, Chardonnay, Irsai Oliver, Müller Thurgau, Rulandské biele, Rulandské šedé, Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Sauvignon, Tramín červený a Veltlínske zelené. Z modrých odrôd sa vinárstvo zameriava na populárne odrody Alibernet, Cabernet Sauvignon, Frankovka modrá, Rulandské modré, Svätovavrinecké, ale aj na André a Zweigeltrebe.

Pernod Ricard Slovakia 

Spoločnosť Pernod Ricard Slovakia je súčasťou nadnárodného koncernu Pernod Ricard, svetového co-lídra v oblasti výroby a distribúcie destilátov a vína. Pernod Ricard Slovakia vznikla 1. januára 2014 premenou zo spoločnosti Jan Becher Slovensko, ktorá má svoje korene v Českej republike ako výrobca tradičného bylinného likéru Becherovka Original. Slovensko sa tak v rámci koncernu Pernod Ricard začlenilo ku ostatným distribútorským krajinám, ktoré v názve spoločnosti nesú meno celej skupiny a meno svojej krajiny. Na Vínšpacírke sa nám spoločnosť predvedie s najlepším šampanským na svete G.H.Mumm.

Wine lovers club

Wine lovers club, ktorí  sa venujú dovozu a predaju najlepších vín z celého sveta, sa nám na Vínšpacírke tiež predstavia, so svojim portfóliom vín. Môžeme sa tak tešiť na výberová vína z Francúzska, Talianska, Španielska, USA, Juhoafrickej republiky, ale aj zo Slovenska.

Muráni – Víno Čajkov

Čajkovské vína spomínal už aj Matej Bel vo svojej práci s názvom O uhorských vínach. Opísal ich ako ohnivé vína, ktoré nie sú ani prisladké, ani trpké, ale ani prislané. Obyčajne čajkovské vína vydržia dlhšie, a preto ich najradšej kupujú Kremničania, Štiavničania a Bystričania, kde sa tieto vína najviac pijú. Firma Muráni Víno Čajkov bola založená v roku 1993, ale vo vinohradníctve, je známa už od rolu 1762, kedy bol vytvorený súpis čajkovských vinohradov. V súčastnosti spoločnosť obhospodaruje vinohrady s rozlohu 10 ha. Časť svojej produkcie hrozna spoločnosť spracúva pod značkou Muráni a časť predáva renomovaným slovenským vinárom.

Hubert sekt

Podľa legendy Johann Evangelist Hubert, francúzsky vojak Napoleonovej armády, Bratislavou iba prechádzal a liečil sa tu zo svojich zranení z vojny v Rusku. Zaľúbil sa do nádhernej ošetrovateľky Paulíny. Ich láska bola taká silná, že sa rozhodol na Slovensku ostať a vziať si ju za manželku. Vďaka svojmu pôvodu poznal tajomstvo výroby šampanského, a keďže považoval bratislavské vína za veľmi kvalitné a vychýrené, rozhodol sa výrobu sektu skúsiť aj na Slovensku. A čo čert nechcel je to už vyše 190 rokov, ako Hubert prináša na náš trh tie najkvalitnejšie sekty.

Wineplanet

CORNER pôsobí na trhu od roku 1994 ako exkluzívny distribútor a obchodná spoločnosť v segmente prémiových nápojov a vín z celého sveta.

Anton Uhnák

Vinárstvo z Čajkoviec, ktoré obhospodaruje približne 5 hektárov vinohradov v honoch Sádovie, Podhorie, Vinná Dolina a Deberča, s ročnou produkcou 40 000 litrov vína. Vinárstvo Uhnák sa vo svojej produkcii zameriava na tradičné odrody ako Pesecká leánka (Feteasca regala), Veltlínske zelené, Rizling, Pinot blanc (Rulandské biele), Frankovka modrá… Špecialitou vinárstva je snaha nechať vínám ich prirodzený charakter tým, že pri kvasení využívajú len prirodzené kvasinky, ktoré sa nachádzajú v bobuliach hrozna.

Vinidi

Vzdávajúc hold takmer tritisícročnej tradícii pestovania viniča a výroby vína na území dnešného Slovenska, rozhodli sme sa našu spoločnosť pomenovať názvom Vinidi, antickým označením starých Slovanov. Ak si nalejete pohár vína od Vinidi v duchu sa ocitnete uprostred bábskych vinohradov pri západe slnka zrkadliacom sa vo vodách neďalekého jazera a iskriacom v odleskoch vína, ktoré držíte v ruke. V tom momente pochopíte prečo je v logu Vinidi práve symbol Slnka.

Zsigmond

Pivnica a vinohrady Zsigmond sú rodinné vinárstvo založené v deväťdesiatych rokoch. Základom boli viac ako 100 ročné skúsenosti v pestovaní hrozna a vo výrobe vína v rodine. Obec Vinica a jej okolie sa vyznačuje vynikajúcimi klimatickými a pôdnymi podmienkami pre vinič hroznorodý a tradičnou výrobou vín, ktoré sú vyrobené z vlastného kontrolovaného vinohradu.

Vyberane-vina.sk – Riesling Specialist

Vyberane-vina.sk sa špecializujú výhradne na dovoz špičkových rieslingov z vinohradníckej oblasti Mosela v Nemecku. Mosela je najlepšou oblasťou pre biele vina na svete. Ochutnajte klenoty bielych vin od jediného špecialistu na Rieslingy. Spoločnosť zastupuje 12-tich malých vinárov, ktorý vyrábajú svieže, polosuché až omamne sladké, silne minerálne a šťavnaté rieslingy, svetovej extra triedy. Všetky vína sú limitované, určené pre privátnu klientelu a nedodávajú sa do žiadnych obchodných sietí.

Movino

Spoločnosť Movino predstavuje najväčšieho výrobcu vín v Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti s bohatými skúsenosťami vo výrobe vína. Ponúka širokú škálu vín s typickým charakterom. Výroba vína prebieha v prevádzkach vo Veľkom Krtíši a v Čebovciach. Ročná produkcia sa za posledné roky ustálila na hranici 12 až 15 000 hl vína z čoho cca 12% produkcie fľašových vín tvoria vína s prívlastkom.

Golguz

GOLGUZ patrí do hlohoveckého terroiru, ktorý v širšom kontexte tvorí významnú časť Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Špecifikom tejto vinohradníckej lokality je poloha a blízkosť rieky Váh, ktorá pozitívne vplýva na mikroklimatické podmienky a dotvára tak unikátny charakter tejto vinohradníckej lokality

Rariga

Víno Rariga je rodinné vinárstvo spod Malých Karpát, zaoberajúce sa pestovaním hrozna, jeho spracovaním a následnou výrobou akostných a prívlastkových slovenských vín. V oblasti produkcie a predaja vína pôsobí vinárstvo na trhu od roku 2003 so sídlom v Modre. Rodinné vinárstvo celkovo obhospodaruje 2 hektáre vlastných viníc. Hlavnou odrodou, na ktorú nedajú vo vinárstve dopustiť, je Rizling rýnsky. Preto pri ochutnávke určite nevynechajte práve bohato oceňované Rizlingy.

VINÁRSTVO MICHELLE

Malé rodinné vinárstvo pôsobiace na trhu od roku 1991. Vyrába 10-15 druhov odrodových, prívlastkových vín v limitovaných edíciách.Hrozno je spracované modernou technológiou,riadenou fermentáciou,reduktívnou metódou.
Hrozno vinárstvo nakupuje od výhradného dodávateľa P.D.Žemberovce, z vinohradov, ktoré ležia na úpätí južných svahov Štiavnických vrchov. Svoje korene zapúšťajú hlboko do sopečného podložia a tým dodávajú hroznu svoju výnimočnú vôňu.

Elesko

Spoločnosť ELESKO a. s. sa zaoberá pestovaním viniča a výrobou vína. ELESKO je výnimočné tým, že dokáže spojiť tradíciu s novými technológiami a uplatňuje princípy integrovanej produkcie. Spoločnosť taktiež stojí za výstavbou moderného vinárskeho komplexu ELESKO wine park v Modre, ktorý je považovaný za jedno z najmodernejších vinárstiev v Strednej Európe.

Domin&Kušický

Natural Alimentaria sa venuje vinohradníctvu na 40 ha vlastných vinohradov. Tie sa nachádzajú v Modrokamenskom a Vinickom vinohradníckom rajóne, na juhu stredného Slovenska. Hrozno spracúva spoločnosť vo vlastnej modernej pivnici, v rámci svojho ekologického hospodárstva.Vďaka tomu je hrozno pestované v prirodzene čistom prostredí, ošetrované mechanicky, len povolenými biologickými ochrannými prostriedkami, čo platí aj pre výrobu vína.

Kasnyik wine

Vinohrady sú skryté medzi strekovskými kopcami, v centre strekovského vinohradníckeho regiónu. Vína sú pripravované pri prísnom redukovaní úrody a spontánnom kvasení prevažne v drevených sudoch. Práve preto sa pri ich výrobe vylučuje používanie akýchkoľvek cudzích látok, ako sú kvasinky enzýmy a rôzne preparáty, ktoré hoci uľahčujú život vinára, vnášajú do vína cudzie tóny a skresľujú pravý charakter Strekovského terroara.

RINGBÜRGER

Spoločnosť RINGBÜRGER, s.r.o. má svoje počiatky v roku 2000, i keď založená bola až v roku 2013. Nové milénium a túžba poznávať krásy vína nás v roku 2002 priviedli k rozhodnutiu otvoriť v Kremnici Vinotéku Biely bocian. Ľudia si začali hľadať cestu k vínu a naším poslaním sa stalo šírenie kultúry pitia vína. V spolupráci s vinármi Igorom Blahom a Peťom Pápayom zo Zelenča sme vyrobili 4.200 fliaš červeného cuvée z ročníka 2012 a 1.900 fliaš z ročníka 2015. Biele cuvée vyrábame v spolupráci s Jurajom Majšíkom v PD Mojmírovce, kde sme z ročníka 2014 urobili prvých 1.500 fliaš bieleho cuvée a z ročníka 2015 zatiaľ 660 fliaš. Vína sú venované Kremnici, Banskej Štiavnici a Banskej Bystrici. Výber miest nie je náhodný, vo všetkých pôsobili naši predkovia, obchodníci s vínom – Ringbürgeri.

Martini

V roku 1865 získali grand prix v Dubline a cena otvorila nápoju cestu k nečakanému úspechu. Do roku 1903 sa Martini stalo jednou zo svetových kozmopolitných značiek, oceňovanou a oslavovanou vo viac ako 70 krajinách. Ikonické logo „ball and bar“ (kruh a čiara) navrhli v roku 1929 a odvtedy sa stalo žiarivým signálom pre  la dolce vita, ktorý Martini zosobňovalo.

Pivnica Orechová

Pivnica Orechová, to je to pravé orechové z Vihorlatu, už od roku 1966. Na trhu sú 51 rokov, tak nám rozhodne majú čo ponúknuť. V ich ponuke nájdete aj dámami obľubené Frizzante

Vinařství Josef Dufek

Vinařství Josef Dufek je rodinné vinárstvo zo Svatobořic – Mistřína. Zdegustujeme tak niečo od našich západných susedov. Už si chystáme chuťové poháriky!

Château Rúbaň

Vinárstvo nájdete na okraji obce Rúbaň v areáli dobového kaštieľa s rozľahlým lesoparkom. Vinárstvo je súčasťou Strekovského regiónu v rámci Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Priamo v srdci Podunajskej nížiny – v mieste, s mimoriadne priaznivými podmienkami na pestovanie viniča. Okolité lesy a rybníky spolu s neďalekým Dunajom vytváraju makroklímu, ktorá dáva vínu nezameniteľný charakter. Letný vzduch tu býva presýtený vôňou obilia, marhúľ, broskýň a sliviek. A počas babieho leta môžete pozorovať opar vinúci sa z blízkych Parížskych močiarov.

TERRA WYLAK

Vinárstvo Terra Wylak vo Veľkom Záluží bolo založené v roku 2015. Jedným zo zakladateľov je aj vinár pán Roman Holec, ktorého meno sa stalo na Slovensku zárukou kvality ním produkovaných vín. V roku 2015 vinárstvo vyrobilo 12 druhov odrodových vín. V roku 2016 vo vinárstve vyrobili 22 druhov odrodových vín, a množstvo spracovaného hrozna zvýšili o  25%. Ako mladé víno ponúklo vinárstvo aj tento rok svojim odberateľom Sauvignon.

Limbavin

Firma Limbavin bola založená v roku 1998 spojením dvoch bratov Ladislavom a Jaroslavom Pučekom so sídlom v tradičnej vinohradníckej dedinke Limbach. Svoj vinársky štýl zakladá na dlhoročnej rodinnej tradícii pestovania viniča a výroby vina. Tato tradícia bola prenesená z otca na synov.

Fedor Malík a syn

Vinárstvo a vinohradníctvo Fedor Malík & syn. Vám ponúka vína z Modry, z Malých Karpát, z našich vinohradov. Vďaka redukovaným úrodám, náročným zeleným prácam a trvalo udržateľnému prístupu bez použitia herbicídov sa nám z hrozna z prvotriednych modranských vinohradov darí dorábať vína s komplexným prejavom. Základom vinifikácie sú moderné technológie s dôrazom na prirodzený vývoj a autenticitu vína. Vína sú určené pre náročných ľudí, ktorí vo víne hľadajú príbeh, myšlienku a charakter.

Znovín Znojmo

Spoločnosť Znovín Znojmo a.s. patrí k stáliciam moravského vinárstva. Svojou veľkosťou a produkciou patrí v českých pomeroch k stredným podnikom. Pre predstavu uvádzame, že Znovín denne predá 17.000 fliaš.

Sommelier Select

Na začiatku bola myšlienka sprostredkovať   zákazníkom, vôňu, chuť a štýl takých slovenských vín, ktoré by splnili očakávania hodné sommeliéra. A tak sa začal písať príbeh Sommelier Select – exkluzívnej značky METRO, ktorú nájdete výhradne aj na Vínšpacírke.

Chateau Grand Bari

Spoločnosť Chateau GRAND BARI vlastní približne 60 ha honov, ktoré sú súčasťou vinohradníckej oblasti Tokaj. Vinohradnícke hony sa nachádzajú v katastri obce Veľká Bara, z čoho pramení aj názov vinárstva Chateau GRAND BARI. Naše hony Čelejka, Ružičky, Katy a Piliš sa nachádzajú na jednom z najvyššie položených pahorkov Tokaja na Slovensku, na kopci Piliš. Drvivá väčšina plôch je zaradená do kategórie 1A najkvalitnejší terroir. Pôda je sopečného pôvodu s rôznymi frakciami hornín. Hony majú rôznu geomorfologickú štruktúru, a preto umožňujú dopestovať vína s rôznym charakterom. Naše vinice sú prihlásené do integrovanej ochrany, čo znamená, že pri ochrane viníc sa minimalizuje použitie chemických prípravkov. O to intenzívnejšie sa využívajú prírodné prvky. Všetky vína sú vyrobené len z hrozna dopestovaného vo vlastných viniciach.

Pivnica Csernus

Rodinné remeselnícke vinohradníctvo sa rozprestiera na južnej časti Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti pri obce Vinica, na južnom a malebnom, sopečnom svahu vrchu Stráž. Hlavné odrody sú Rizling Vlašský, Veltlínske Zelené, Rizling Rýnsky, Chardonnay, Irsai Oliver a Peszeki Leányka. Vďaka zrelosti hrozna naše vína obsahujú bohatú arómu a chuť, prevažuje charakteristiky odrôd, znaky terroir, v prítomnosti vhodnej a výraznej kyslosti.

Dubovský a Grančič

Rodiny Grančičová a Dubovská (z matkinej strany Fialová) sa po dlhé generácie starali o svätojurské vinohrady. Začiatky siahajú do 17. storočia. Spoločná púť začala obidvoch rodov začala v roku 2003 prvými odrodami, z ktorých sa vyrobilo dvetisíc fliaš odrôd Müller Thurgau., Pesecká Leánka  a Silván červený. Dnes rodiny hospodária na 10 ha vinohradov vo Svätom Jure. Odrodová skladba je skutočne široká: Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Veltlín zelený, Rulandské biele alebo Pesecká Leánka.

J&J Ostrožovič

Víno sa rodí vo vinici! Len zo zdravého a kvalitného hrozna možno vyrobiť vynikajúce a výnimočné víno. Vo firme J & J Ostrožovič sa orientujú na maximálne možnú kvalitu dopestovaného hrozna. Spoločnosť obrába cca 55 ha rodivých vinohradov, z toho 10 ha mladých vinohradov v treťom roku.Vinohrady sa nachádzajú na tých najkvalitnejších honoch slovenskej časti Tokaja – Vlčina, Chotár a Makovisko.

Adam Sykora

Pod značkou Adam Sykora si môžete vychutnať iba niekoľko dôkladne vybraných odrôd vín. V našej ponuke nájdete osem bielych a tri červené odrody. Výsledkom našej úzkej špecializácie je mimoriadna kvalita a jedinečnosť. Vína Adam Sykora charakterizuje sviežosť, ľahkosť a typická príslušnosť k jednotlivým odrodám. Nech siahnete po ktoromkoľvek našom víne, vždy vám poskytne zážitok a jedinečnosť zvolenej odrody, prekvapí vás svojou čistotou vôní a chutí.

Vino – port

Vino-port.sk sa venuje dovozu a predaju portugalských vín, pričom vo svojej práci sa prioritne zameriava na produkty malých vinárov – vinárstiev, od ktorých dovážajú na náš trh len to najlepšie.

Tajná

Vinárstvo Tajná je rodinné butikové vinárstvo zamerané na výrobu kvalitných vín zo svojich vinohradov. História spoločnosti sa začala písať v roku 2008 odkúpením starých družstevných vinohradov, čím sa znovu začala zveľaďovať vinohradnícka tradícia v tejto oblasti, ktorú začal písať začiatkom 20. storočia gróf Šimon Révay, ktorý bol viac krát ministrom Uhorskej vlády a v rokoch 1890 – 1892 jej predsedom. Vízia vinárstva je dostať sa k tradičnému vínu cez koreň vlastného vinohradu, jeho obrábaním a spracovaním úrody. Tá sa začala napĺňať v roku 2011 výsadbou nového vinohradu s rozlohou 6,5 ha a v roku 2013 pokračovala výsadbou o rozlohe 9,5 ha. Vinohrady sa nachádzajú na hone Sari, vo Vrábeľskom vinohradníckom rajóne pri obci Tajná, ktorej názov vinárstvo hrdo nesie.

HR WINERY

Spoločnosť má 280 hektárov viníc, ktoré sa nachádzajú v obci Gbelce a v oklí na šiestich plochách. ( Szedres, Párizs, Papföld, Harasztos, Kaparás a Malá Belá)  Máme široký sortiment odrôd ale na spracovanie sa dostanú len vybrané odrody najlepšej kvality.  Naše vinárstvo sa zaoberá predovšetkým výrobou bieleho vína, pomer je 70% biele a 30% červené víno.

Žitavské vinice

Mladé vinárstvo s veľkými ambíciami. S rešpektom k prírode mení to najlepšie hrozno, aké dopestujú, na nádherne plné a dokonale odrodové vína. Od prírodne sladkých, ktoré sú najväčšou vášňou vinárstva, až po suché biele a červené.

Bóna Winery

Vinárstvo Bóna Winery sa nachádza v Južnoslovenskej vinhradníckej oblasti v obci Bátorove Kosihy. Pahorkatiny východnej časti Podunajskej nížiny sú priamo stvorené na pestovanie hrozna, sú najteplejšou oblasťou Slovenska so suchým podnebím a miernymi zimami. V tomto, pre hrozno ideálnom mieste, bolo vybudované  vinárstvo v Hone Szentlászló. Celý hon je skôr kotlina s juhozápadným a juhovýchodným sklonom do 10°. Z vrchu kotliny vidieť Dunaj (10km), ktorý so svojou makroklímou kde severo-západné vetry narážajú na vrchy hôr Gerecse, vytvára pre naše vinohrady s ílovitími pôdami jedinečný teroire.